Unless your swimmer is unwell or on holiday the expectation is for them to attend the sessions set out below for their squad, it is understood that sometimes there needs to be some negotiation to accommodate other activities/hobbies or family social events but as long as every effort is made to attend a minimum of 75% of the sessions over a quarterly period of time.
  

Squad

Lead coaches

Session times

Flying Fish (Minnows)

Sophia Murray-John

Pip Sharp

Sat 16.15 – 17.00 Sophia and Pip

Wed 17.00 – 17.30 Pip and Fiona Robson  

                                                                 1¼Hrs

Barracudas (New squad)

Mary Purvis

Sat 16.15 – 17.00 Mary

Sun 09.30 – 10.00 Mary

Wed 17.30 – 18.00 Pip Sharp                 1 ¾ Hrs

Great White Sharks (Teaching starter)

Mary Purvis

Sat 17.00 – 17.45 Mary

Sun 08.00 – 08.45 Mary

Wed 17.00-18.00 Mary                           2 ½ Hrs

Sailfish (Teaching Lower)

Mary Purvis

Sat 17.45 – 18.45 Mary and Eve Buddle

Sun 08.45 – 09.30 Mary

Wed 17:00 - 18:00 Mary                         2 ¾ Hrs

Tiger Sharks (Teaching Middle)

Ben Saxon

Rob Barkess

Luke Fahy

 

 

 

 

Mon 18.00 – 19.00 Luke Fahy and Ben Saxon

Wed 17.00 – 18.00 Katy Batley, Eve Buddle and Rob Barkess

Thu 17:00 – 18:00 Ben Saxon

Sat 17.00 – 18.00 Rob Barkess / Paul Mather

                                                                     4 Hrs

Piranhas (Teaching Upper)

 

 

 

 

 

 

 

Blue Fins

Katy Batley

Amy Hately

 

 

 

 

 

 

 

Disability Helen and Paul

Mon 18.00 – 19.00 Luke Fahy, Ben Saxon

Wed 07.00 – 08.20 Luke Fahy

Wed 17:00-18:00 Katy Batley, Eve Buddle and Rob Barkess

Sat 18.00 – 19.00 Amy Hatley, Katy Batley

Sun 08.00 – 09.00 Rob Barkess / Karen Fish

                                                                  5 Hrs                                                                                                                                                                                                                                           

 

Sun 18.00 – 19.00 Helen and Paul

Mon 18.00-19.00 Helen and Jess Eaborn

Thu 18.00 – 19.00 Paul and Helen

                                                                   3 Hrs

Club Squad

Bill Cunningham

Ivor Partridge

Sheona Duffy

Paul Mather

 

 

 

Mon 07.00 – 08.15 Ivor

Mon 18:00-19:00* Bill and Paul

Wed 07.00 – 08.15 Ivor

Thu 17.00 – 18.00 Paul Mather

Sat 17.00 – 19.00 Sheona and Oscar Wilson

Sun 9.00 – 10.00* Paul Mather

* restricted numbers                                  6 Hrs

Top Squad

(Responsible for own additional land training from 14 years old)

Katy Batley

Paul Batley

Paul Saxon

Helen Buddle

Karen Fish

 

 

 

Land Training

 

Tue 07.00 – 08.15 Leah and Karen

Thu 07.00 – 08.15 Leah

Thu 18.00 – 19.00 Karen

Fri 18.00 – 20.00 Katy or Paul and Karen

Sat 08.00 – 10.00 Katy and Paul

Sun 08.00 – 10.00 Katy

Sun 19.00 – 20.00 Katy or Paul and Karen

                                                               10.5 Hrs

 

Every other Wednesday 16.00 – 17.00

Swim Fit

 

Mon 07.00 – 08.30 Helen Buddle

Fri 18.00 – 19.00

Sat 08.00 – 10.00

Sun 19.00 – 20.00                                      5 Hrs



* Club squad swimmers must select either to swim Sunday morning or Monday night and then stick to their allotted session as there is only 8 swimmers able to attend in those times as the squad has one lane. All other times Club Squad have 2 lanes and all swimmers expected to attend.

Alnwick Dolphins SQuads